بیشتر

  اقتصاد چین در راه رکود بیشتر

  داده‌های رسمی و مستقل نشان می‌دهند که اقتصاد چین در سه‌ماهه دوم سال با کاهش غیرمنتظره رشد تولید و تشدید رکود در بخش املاک و مستغلات، بیشتر رکود داشته است.

  این نگرانی از موج اخراج کارگران در نیمه دوم سال را افزایش داده است که به مشکلات بیکاری شدید در چین می افزاید.

  گزارشی که در اوایل ماه اوت منتشر شد، اعلام کرد که اقتصاد چین در ماه ژوئیه وخیم‌تر شد. بر اساس آخرین نظرسنجی CBBI، تولیدات کارخانه‌ها و سفارش‌های تولید جدید در چین به پایین‌ترین حد خود از اواسط سال 2020 رسیده است و اشتغال خرده‌فروشی در بدترین وضعیت خود در بیش از دو سال گذشته بوده است.

  در 1 اوت، داده های رسمی اعداد بدتری را در بخش تولید و املاک نشان داد. داده های منتشر شده توسط اداره آمار رژیم چین نشان می دهد که شاخص مدیران خرید (PMI) صنعت تولید چین در ماه ژوئیه 49.0 در مقایسه با 50.2 در ماه قبل بود که 1.2 درصد کاهش داشت که زیر سطح بحرانی 50 است.

  در ماه ژوئیه، با ظهور موارد بیشتری از COVID-19 در بخش‌هایی از چین، رژیم کمونیستی به اقدامات سختگیرانه «صفر کووید» ادامه داد و بسیاری از شهرها از جمله مراکز صنعتی و مراکز اقتصادی را در قرنطینه قرار داد.

  فعالیت های تولیدی در ماه ژوئن پس از برداشته شدن قرنطینه ها در بخش هایی از سرزمین اصلی چین احیا شده بود اما اکنون دوباره کاهش یافته است.

  موسسه تحقیقاتی شاخص املاک و مستغلات چین اعلام کرد که در ماه ژوئیه، میانگین قیمت ساختمان‌های مسکونی جدید ماهانه در 100 شهر در سرزمین اصلی چین به‌جای افزایش، کاهش یافت و میانگین قیمت خانه‌ها به شدت کاهش یافت.

  کاهش قیمت خانه های جدید در شهرها بیشتر بود، به ویژه در دلتاهای رودخانه یانگ تسه و رودخانه مروارید، جایی که قیمت مسکن در سال های گذشته افزایش یافته بود.

  بر اساس گزارش وب‌سایت مالی بزرگ چینی Caixin، اشتغال در بخش تولید داخلی همچنان به کاهش خود ادامه داده است و شاخص اشتغال به پایین‌ترین حد خود در 27 ماه گذشته رسیده است.

  این گزارش اخراج‌ها را به اقدامات کاهش هزینه کارخانه‌ها، فروش ضعیف و «نگرش محتاطانه نسبت به استخدام» در صنایع نسبت داد.

  داده های رسمی نشان می دهد که رشد اقتصادی در سرزمین اصلی چین در سه‌ماهه دوم سال به 0.4 درصد کاهش یافته است. دنیای خارج معتقد است که اقتصاد چین ممکن است حتی در حال حاضر در رکود باشد، زیرا رژیم چین به دلیل عدم شفافیت شناخته شده است و اغلب اعداد نادرست را گزارش می کند.

  در نشست دفتر سیاسی حزب کمونیست حاکم چین (ح‌ک‌پی) در 28 ژوئیه، رژیم اذعان کرد که محیط بین‌المللی امسال «پیچیده و شدید» است و وظایف داخلی «دشوار و طاقت‌فرسا» است.

  تانگ جینگیوان، مفسر امور جاری مستقل، به Epoch Times گفت که رکود در املاک و مستغلات چین، صنعت ستون و بزرگترین بخش سرمایه گذاری و درآمد دولت محلی، تشدید شده است. «اشتغال تولیدی همچنان در حال کاهش است و بیکاری به اوج جدیدی رسیده است و تولید مطابق با صادرات اقتصاد چین است. این نشان می دهد که سیاست محرک مصرف سرزمین اصلی چین هیچ تأثیری ندارد.

  این داده‌ها نشان می‌دهد که سه ستون اقتصاد چین: سرمایه‌گذاری، صادرات و مصرف، به طور کلی در حال کاهش یا حتی توقف هستند.

  بدتر از آن، بحران اقتصادی چین این نیست که آیا می‌تواند به نرخ رشد هدفمند دست یابد یا خیر، بلکه این است که آیا می‌تواند اقتصاد را در پنج یا حتی 10 سال آینده ثبات بخشد.