بیشتر

  گزارش مالی تسلا و فروش بیت‌کوین‌ها

  تسلا قبلاً تعداد حمل و نقل خودرو را برای سه ماهه دوم گزارش کرده بود و اکنون گزارش مالی کامل سه ماهه دوم 2022 (pdf) نشان می دهد که با تورم و رکود کلی اقتصادی همراه با سقوط قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سروکار دارد. در نامه ای به سرمایه گذاران، مدیران تسلا نشان می دهند که این شرکت 75 درصد از دارایی های بیت کوین خود را فروخته است و 936 میلیون دلار پول نقد به ترازنامه خود اضافه کرده است.

  سال گذشته تسلا 1.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بیت کوین انجام داد و اعلام کرد که بیت کوین را به عنوان پرداخت می پذیرد. تسلا در اواخر ماه مارس شروع به پذیرش بیت کوین کرد، سپس در ماه مه، تنها 49 روز بعد، ناگهان خود را معکوس کرد.

  در آخرین گزارش، تسلا می‌گوید ارزش «دارایی‌های دیجیتال» باقی‌مانده‌اش ۲۱۸ میلیون دلار است که در سه‌ماهه‌های گذشته حدود ۱.۲ میلیارد دلار گزارش کرده بود. ژوئیه گذشته، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، گفت: «ممکن است پمپاژ کنم، اما کم نمی‌کنم… قطعاً به بالا بردن قیمت و فروش یا هر چیز دیگری اعتقادی ندارم. من دوست دارم موفقیت بیت کوین را ببینم.»

  ماسک در طی یک تماس با سرمایه گذاران، به فروش ارز دیجیتال اشاره کرد و گفت که «نباید آن را به عنوان حکمی در مورد بیت کوین تلقی کرد». او گفت در عوض، تسلا بیت کوین خود را فروخت زیرا “نگران نقدینگی کلی شرکت به دلیل تعطیلی کووید در چین بود.” اساسا، تسلا به پول نقد نیاز داشت. ماسک گفت: “ما هیچ یک از دوج کوین خود را نفروخته ایم.”

  وقتی نوبت به کسب و کار تولید خودروهای برقی می رسد – جایی که به نظر می رسد هر روز رقبای جدید معرفی می شوند – و محصولات خورشیدی، این شرکت گزارش می دهد که در این سه ماهه 2.26 میلیارد دلار سود به دست آورده است که حدود 31 درصد کاهش نسبت به سه ماهه گذشته را نشان می دهد. سود 3.3 میلیارد دلاری این سود با درآمد 16.9 میلیارد دلاری به دست آمد که نسبت به سه ماهه اول که شرکت گزارش کرده بود 18.7 میلیارد دلار درآمد داشته است، کاهش یافته است.

  تسلا در اوایل این ماه اعلام کرد که تحویل آن کند شده است و در مقایسه با سه ماهه اول حدود 18 درصد کاهش یافته است. همچنین در این سه ماهه حدود 15 درصد خودروهای کمتری نسبت به گذشته تولید کرد. در گزارش درآمد خود، تسلا می‌گوید که با «تولید محدود و تعطیلی در شانگهای برای اکثر سه ماهه» مواجه بوده است، اما همچنان به افزایش تولید در تأسیسات جدید خود در برلین و آستین، تگزاس ادامه می‌دهد.

  مشکلات دیگری که خودروساز گزارش می دهد افزایش قیمت در همه چیز از مواد خام گرفته تا تدارکات، هزینه های ثابت بالاتر برای هر خودرو به دلیل تعطیلی در شانگهای و البته «اختلال بیت کوین» ذکر شده است.

  از نظر اقتصادی، یک نیم سال پرتلاطم در تسلا بوده است. در اواخر آوریل، ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت، میلیاردها دلار سهام شرکت را فروخت تا به پرداخت هزینه های توییتر کمک کند (معامله ای که یک آشفتگی بزرگ بود و اکنون پس از تلاش ایلان برای لغو قرارداد، به دادگاه سلطنتی دلاور می رود). ماسک همچنین گفته است که هنگام اعلام توقف استخدام و اخراج کارکنان در شرکت، “احساس بسیار بدی” در مورد اقتصاد دارد. این اخراج ها بر تیم خلبان خودکار تأثیر گذاشته است و تسلا متهم به نقض قانون کار پس از اینکه گفته می شود بیش از 500 کارگر کارخانه گیگا را رها کرده است، شده است. این شرکت همچنین رئیس هوش مصنوعی خود را در اوایل ماه جاری از دست داد.

  اگرچه همه خبرها بد نبوده اند. بر اساس گزارش اوبر در ماه ژوئن، به نظر می رسد همکاری تسلا با اوبر و هرتز، که در آن رانندگان واجد شرایط اشتراک سواری می توانند خودروهای برقی را به مسافران کشتی در اطراف کرایه دهند، خوب پیش می رود. همچنین به نظر می رسد سال 2022 سالی خواهد بود که خودروهای الکتریکی غیر تسلا به شبکه سوپرشارژر در ایالات متحده دسترسی خواهند داشت، بر اساس برگه اطلاعاتی که توسط کاخ سفید منتشر شده است.