بیشتر

  بایننس متهم به دورزدن تحریم ها و به خدمات رسانی به مشتریان شده است

  بر اساس گزارش رویترز، علیرغم اضافه شدن ایران به لیست سیاه بایننس از کشورهایی که با آن‌ها معامله نمی‌کند، معامله‌گران محلی به این کار ادامه دادند.

  این تحقیقات نشان داد که این صرافی ممکن است از تحریم‌های آمریکا که در سال 2018 اعمال شده بود فرار کرده باشد.

  به گزارش رویترز، این معامله‌گران تا سپتامبر 2021 از حساب‌های بایننس خود استفاده می‌کردند، زمانی که مقررات سخت‌گیرانه‌تر ضد پولشویی (AML) اجرایی شد. بر اساس این سند، 11 نفر دیگر ادعا کرده اند که معامله گران فعال در Binance بوده اند.

  استفاده ایرانی‌ها از این صرافی محدودیت‌های سرمایه‌ای را که پس از تشدید تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه آن در سال 2018 اعمال شد، زیر سوال می‌برد. از آنجایی که بایننس در جزایر کیمن مستقر است، مشمول تحریم‌هایی نیست که شرکت‌های آمریکایی را از انجام تجارت در ایران باز می‌دارد.

  با این حال، شرکت Binance.US مستقر در ایالات متحده بایننس با اجازه دادن به ایرانیان برای دور زدن تحریم‌های تجاری و شاید اعمال تحریم‌های ثانویه برای فعالیت در کشوری که تحریم شده است، آچار کار را انجام می‌دهد.

  ظاهراً یک تاجر ایرانی به رویترز گفته است:

  “گزینه های دیگری وجود داشت، اما هیچ کدام به خوبی بایننس نبودند.”

  در نوامبر 2018، پس از اینکه دولت ترامپ شرایط توافق هسته‌ای قبلی خود را زیر پا گذاشت و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره برقرار کرد، بایننس معامله‌گران ایرانی را از استفاده از مبادلات آن منع کرد. کاربران ایران ظاهراً می‌توانستند حساب‌های بایننس را فقط با یک آدرس ایمیل ثبت کنند و علیرغم ممنوعیت رسمی تا زمانی که صرافی رویه‌های مبارزه با پولشویی خود را در آگوست 2021 بهبود بخشد، به تجارت در سایت ادامه دهند.

  طبق مقاله رویترز، کاربران ایرانی می‌توانند با استفاده از VPN برای مخفی کردن آدرس‌های IP خود، که می‌تواند موقعیت مکانی آنها را برای صرافی آشکار کند، به راحتی از ممنوعیت Binance عبور کنند.

  در پاسخ به این خبر، چانگ پنگ ژائو، همچنین به نام CZ، موسس و مدیر عامل بایننس، در توییتر خود نوشت که بایننس از سال 2018 از WorldCheck رویترز به عنوان یکی از ابزارهای تأیید KYC استفاده می کند.

  کمی بعد، مدیر اجرایی مجدداً در مورد تعهد شرکت به دستورالعمل های AML توییت کرد. طبق پست وبلاگ:

  “بایننس یک شرکت آمریکایی نیست و دفتر مرکزی ما در آنجا نیست، اما به دلیل احترام به قوانین ایالات متحده و نقش آمریکا در اقتصاد جهانی، با اجرای تشخیص پیچیده پیشرفته‌تر، همه دسترسی به پلتفرم خود را برای افراد مستقر در ایران مسدود کردیم.”