بیشتر

  گلدمن: ریسک رکود اقتصادی را بالاتر می‌بینیم

  یان هاتزیوس، اقتصاددان ارشد گلدمن ساکس، در یادداشتی جدید خطاب به مشتریان نوشت: «ما اکنون ریسک رکود را بیشتر و بیشتر می بینیم.

  دلایل اصلی این است که مسیر رشد پایه ما اکنون پایین‌تر است و ما به‌طور فزاینده‌ای نگران هستیم که فدرال رزرو احساس کند در صورت افزایش بیشتر قیمت‌های انرژی، حتی اگر فعالیت به شدت کاهش یابد، فدرال رزرو مجبور است به شدت به تورم اصلی و انتظارات تورمی مصرف‌کننده واکنش نشان دهد.

  هاتزیوس افزود: «بدون عدم تعادل عمده، رکود ناشی از انقباض بیش از حد معتدل به احتمال زیاد سطحی خواهد بود، اگرچه رکودهای کم عمق تر نیز شاهد افزایش میانگین نرخ بیکاری در حدود 2.5 درصد بوده است،یک نگرانی دیگر این بار این است که واکنش سیاست های مالی و پولی ممکن است محدودتر از حد معمول باشد.

  لحن محتاطانه‌تر بانک سرمایه‌گذاری همزمان با رقیب Deutsche Bank است که درخواست خود مبنی بر وقوع رکود در سال 2023 را پیش می‌برد.

  Deutsche Bank تنها شرکت وال استریت است که در واقع رکود را برای سال آینده پیش‌بینی می‌کند. در همین حال، ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، روز دوشنبه در مصاحبه ای با بلومبرگ هشدار داد که رکود اقتصادی در کوتاه مدت بسیار محتمل است.

  در هر صورت، بازارهای دارایی به معاملات خود ادامه می دهند، به گونه ای که گویی در شش تا دوازده ماه آینده کاهش شدید رشد وجود خواهد داشت.

  S&P 500 در سال جاری تاکنون نزدیک به 23 درصد کاهش داشته است که نشان دهنده بدترین شروع سال آن از سال 1932 است. تنها در هفته گذشته، S&P 500 5.8 درصد افت کرد، بزرگترین کاهش از زمان فروپاشی بازار COVID-19 در مارس 2020.

  سهام مورد علاقه سرمایه گذاران خرد و مؤسساتی مانند اپل (AAPL)، مایکروسافت (MSFT) و دیزنی (DIS) تا به امروز به ترتیب 25.9٪، 26.4٪ و 39٪ کاهش یافته است.