بیشتر

  تورم 8.6 درصدی ماه می و تاثیر آن بر بازارها

  اداره آمار کار آمریکا روز جمعه گزارش داد که تورم در ماه می شتاب بیشتری گرفته و قیمت ها نسبت به سال گذشته 8.6 درصد افزایش یافت که سریع ترین افزایش قیمت از دسامبر 1981 تاکنون بود.

  به صورت ماهانه، شاخص کل CPI 1% و هسته اصلی 0.6% در مقایسه با برآوردهای مربوطه 0.7% و 0.5% افزایش یافتند. این اتفاق درافزایش قیمت خانه، بنزین و غذا نقش مهمی داشته است.

  قیمت انرژی به طور کلی نسبت به ماه گذشته 3.9 درصد افزایش یافته و افزایش سالانه را به 34.6 درصد رسانده است. در این رده، نفت افزایش ماهیانه 16.9 درصدی را به ثبت رساند که افزایش 12 ماهه آن را به 106.7 درصد رساند.

  هزینه های سرپناه، که حدود یک سوم وزن در CPI را تشکیل می دهند، برای یک ماه 0.6% افزایش یافت که سریع ترین افزایش یک‌ماهه از مارس 2004 است. افزایش 5.5% در 12 ماهه بیشترین افزایش از فوریه 1991 است.

  در نهایت، هزینه های مواد غذایی 1.2 درصد دیگر در ماه مه افزایش یافت و رشد سالانه را به 10.1 درصد رساند.

  این افزایش قیمت ها به معنای کاهش حقوق کارگران در طول ماه بود. دستمزدهای واقعی هنگام محاسبه تورم در آوریل 0.6٪ کاهش یافت، حتی اگر میانگین درآمد ساعتی 0.3٪ طبق یک گزارش جداگانه BLS افزایش یافته است. بر اساس 12 ماه، میانگین واقعی درآمد ساعتی 3 درصد کاهش یافته است.

  بازارها به این گزارش واکنش منفی نشان دادند و معاملات آتی سهام نشان دهنده کاهش شدید بازگشایی در وال استریت و افزایش بازده اوراق قرضه دولتی بود.

  جان لیر، اقتصاددان ارشد Morning Consult گفت: «نگاه کردن به داده‌های تورم ماه می و ناامید نشدن سخت است. ما هنوز هیچ نشانه‌ای مبنی بر روشن بودن آینه خود نمی‌بینیم.»

  برخی از بزرگترین افزایش ها مربوط به نرخ بلیط هواپیما (12.6 درصد افزایش در ماه)، خودروهای فرسوده و کامیون (1.8 درصد) و محصولات لبنی (2.9 درصد) بوده است. هزینه های وسایل نقلیه به عنوان نقطه عطف افزایش تورم در نظر گرفته شده بود و در سه ماه گذشته کاهش یافته بود، بنابراین این افزایش جدید یک نشانه بالقوه شوم است، زیرا قیمت خودروهای دست دوم در حال حاضر 16.1 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. قیمت خودروهای جدید نیز در ماه می 1 درصد افزایش یافت.

  اعداد روز جمعه این امید را کاهش داد که تورم ممکن است به اوج خود رسیده باشد و بر ترس از نزدیک شدن اقتصاد ایالات متحده به رکود می افزاید.

  گزارش تورم همراه با فدرال رزرو در مراحل اولیه کمپین افزایش نرخ برای کاهش رشد و کاهش قیمت ها ارائه می شود. گزارش می احتمالاً احتمال افزایش چندگانه نرخ بهره 50 واحدی را تقویت می کند.