بیشتر

  سرویس نام اتریوم چیست؟

  آدرس‌های کریپتو رشته‌های طولانی از اعداد و حروف هستند که برای خواندن توسط رایانه طراحی شده‌اند. این آدرس های طولانی منجر به سردرگمی و حتی از دست دادن سرمایه شده است.

  سرویس نام اتریوم یا ENS، یک فناوری توزیع شده مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که راه حلی زیبا برای آدرس های رمزنگاری طولانی و گیج کننده ارائه می دهد: یک URL، درست مانند نام وب سایت یا ایمیل، که نشان دهنده یک آدرس رمزنگاری است.

  نقشه‌های ENS که کاربران رمزارز با آدرس عمومی طولانی آشنا هستند و نام ساده‌ای را جایگزین آن می‌کند که خواندن و به خاطر سپردن آسان باشد. چیزی دست و پاگیر مانند «0xDC25EF3F5B8A186998338A2ADA83795FBA2D695E» به سادگی «Alice.eth» می شود.

  ENS از Domain Name Service (DNS) استفاده می کند، که نام وب سایت های ساده را به آدرس های IP آنها نگاشت می کند تا آدرس های کریپتو را برای خواندن و اشتراک گذاری آسان کند.

  ENS از دو قرارداد هوشمند اتریوم تشکیل شده است: رجیستری ENS که نام دامنه ها را ثبت می کند و Resolver که نام دامنه ها را به آدرس های قابل خواندن توسط ماشین ترجمه می کند و بالعکس.

  ENS از .com، .org، .io، .app و موارد دیگر پشتیبانی می کند.

  مرورگرهایی که در حال حاضر از ENS پشتیبانی می کنند عبارتند از Brave، Opera، Status (موبایل)، MetaMask Mobile (موبایل) و Puma. ENS روی مرورگری مانند کروم یا سافاری کار نخواهد کرد.

  (DNS)Domain Name System و (Ethereum Name Service(ENS هر دو پروتکل‌هایی هستند که نحوه حل و فصل برخی از عملیات‌ها، چه در Web2 یا Web3 را دیکته می‌کنند. DNS آدرس IP سرور وب را به یک رشته قابل خواندن توسط انسان به نام URL تبدیل می کند.

  سرویس نام اتریوم یک آدرس اتریوم را به یک رشته قابل خواندن برای انسان تبدیل می کند که فرمت آن مانند URL است. به این ترتیب، هر دو عملکردی مشابه با دفترچه تلفن دارند،می توانید نامی را در دفترچه تلفن جستجو کنید و شماره ای را دریافت کنید که به شما امکان می دهد با آن شخص تماس بگیرید.

  در حال حاضر، هدف اصلی ENS این است که به افراد و برنامه‌ها راهی آسان برای خواندن و اشتراک‌گذاری آدرس‌های رمزنگاری شده و قابل هضم کردن Web3 را بدهد. همانطور که Web3 بالغ می شود، احتمالا پروتکل های بیشتری پیرامون ENS ساخته خواهد شد.

  ENS توسط یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) اداره می شود که اساساً سازمانی بدون رهبری متمرکز است. DAO خود را از طریق توکن ENS اداره می کند – دارندگان توکن پیشنهادها خود را ارائه می دهند و برای توسعه آینده رای می دهند.

  ENS تنها ارائه دهنده خدمات نام دامنه نیست که برای برتری در Web3 رقابت می کند. چندین رقیب از جمله Unstoppable Domains وجود دارد. هر دو Unstoppable و ENS بر روی اتریوم ساخته شده‌اند و هر دو به کاربران اجازه می‌دهند یک آدرس قابل خواندن توسط انسان برای آدرس‌های کریپتو ایجاد و ثبت کنند.