بیشتر

  استیبل کوین چیست؟

  از زمان پیدایش، رمزارزها به عنوان ابزارهای سرمایه گذاری نوسانی در رابطه با قیمت آنها در نظر گرفته شده اند. این منجر به جهش و سقوط قیمت آنها می شود و در برخی موارد به دلیل خطرات برای فروشندگان و بازرگانان، از استفاده از رمزارزها برای کالاها و خدمات روزمره جلوگیری می کند.

  این همان جایی است که استیبل کوین ها وارد می شوند. تئوری پشت این نوع کوین ها این است که اگر ارزی ایجاد کنید که به یک ارز فیات معمولی مانند دلار آمریکا یا چیز دیگری با قیمت نسبتاً پایدار متصل باشد، از نوسانات قیمت جلوگیری می کند.

  در زیر این موارد را بیشتر بررسی می کنیم.

  استیبل کوین چیست؟
  استیبل کوین ها ارزهای رمزپایه ای هستند که ادعا می کنند توسط ارزهای فیات پشتیبانی می شوند – دلار، پوند، شیکل، روبل و غیره.

  ایده این است که برخلاف رمزارزهایی مانند بیت کوین، قیمت استیبل کوین ها مطابق با هر ارز فیات که از آنها پشتیبانی می کند ثابت می ماند.

  استیبل‌کوین‌ها به‌عنوان ذخیره‌سازی ارزش یا واحدهای حساب، و همچنین در موارد دیگر استفاده می‌شوند که ارزهای دیجیتال ناپایدار ممکن است کمتر مطلوب باشند. استیبل کوین های مختلف از استراتژی های متفاوتی برای دستیابی به ثبات قیمت استفاده می کنند. برخی متمرکز و برخی دیگر غیرمتمرکز هستند.

  چند نمونه از استیبل کوین ها؟
  استیبل کوین های متمرکز

  تتر (USDT): تتر یکی از اولین استیبل کوین ها و معروف ترین است. این سازمان ادعا می کند که توسط یک ذخیره دلار واقعی – “وثیقه” – که “خارج از زنجیره” است، یعنی در یک مکان واقعی که توسط یک شخص ثالث متمرکز کنترل می شود، پشتیبانی می شود.
  سرمایه گذاران با داشتن این انبار امن در خزانه یک بانک، می توانند مطمئن باشند که تترهای آنها واقعاً هر کدام یک دلار ارزش دارد و قیمت را ثابت نگه می دارد. این استیبل کوین 48 درصد از کل حجم معاملات رمزارزها را به خود اختصاص داده است. تنها یک مشکل وجود دارد: Tether Ltd، که توکن‌های Tether را ضرب می‌کند، هرگز به طور قطعی ثابت نکرده است که این ارز واقعاً کاملاً پشتیبانی می‌شود و این باعث شک و تردید سرمایه‌گذاران می‌شود.

  دلار جمینی (GUSD)/دلار پاکسوس (PAX)/USDC: این استیبل کوین‌ها که به ترتیب توسط سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، دوقلوهای Winklevoss، استارت‌آپ بلاک چین Paxos، و صرافی رمزارز Coinbase (در هماهنگی با پلتفرم پرداخت Circle) ساخته شده‌اند، مورد توجه سرمایه‌گذاران نهادی قرار گرفته‌اند. همه توسط شرکت های وال استریت حسابرسی شده اند و با رژیم های نظارتی محلی مطابقت دارند. هرچه که Tether کمتر مورد اعتماد قرار می گیرد، این توکن ها محبوب تر می شوند.

  Filecoin (oneFIL): توسط ICHI، پروتکلی برای ایجاد “مقامات پول غیرمتمرکز”، oneFIL استیبل کوین برای شبکه Filecoin است. این توسط USDC و کوین اصلی Filecoin، FIL پشتیبانی می شود. هدف آن ارائه یک استیبل کوین برای توسعه گسترده تر شبکه Filecoin است و همچنین مشوق ها و تخفیف هایی را برای خریداران و ارائه دهندگان ذخیره سازی Filecoin ارائه می دهد.

  استیبل کوین با پشتوانه طلا

  در حالی که اکثریت قریب به اتفاق استیبل‌کوین‌ها توسط دلارهای ایالات متحده ذخیره شده در صندوق بانکی پشتیبانی می‌شوند، تضعیف احساسات پیرامون دلار آمریکا و فیات، به طور کلی، منجر به ایجاد استیبل کوین‌هایی شده است که توسط سایر دارایی‌ها، از جمله رمزارزهای مختلف با پشتوانه طلا پشتیبانی می‌شوند. اینها به طور قابل توجهی در شکل و قابلیت استفاده متفاوت هستند، اما همه توسط طلای درجه سرمایه گذاری پشتیبانی می شوند.

  طلای کش (CACHE) یکی از محبوب ترین آنهاست. هر CACHE توسط 1 گرم طلای خالص که در خزانه های ذخیره شده در سراسر جهان نگهداری می شود، پشتیبانی می شود. ارسال توکن‌های CACHE معادل ارسال 1 گرم طلا به ازای هر توکن است زیرا می‌توان آن‌ها را در هر زمان به راحتی برای طلای فیزیکی بازخرید کرد.

  همچنین طلای تتر (XAUt) و PAX Gold (PAXG) نیز وجود دارد که به روشی مشابه عمل می کنند، اما در عوض به یک اونس تروی طلای درجه سرمایه گذاری متصل می شوند. آنها همچنین حداقل مقدار بازخرید بالاتری نسبت به CACHE دارند.

  استیبل کوین های الگوریتمی

  Terra (LUNA) یک استیبل کوین غیرمتمرکز است، به این معنی که به جای تکیه بر یک شخص ثالث قابل اعتماد، از الگوریتم پیچیده ای برای پایدار ماندن استفاده می کند.به عنوان مثال برای انجام این کار، ذخایر “روی زنجیره” را متعادل می کند. وجوه در قراردادهای هوشمند نگهداری می شود – با عرضه و تقاضا به طور خودکار، که احتمال کاهش تصادفی یا عمدی معامله گران را کاهش می دهد.

  آمپلفورث (AMPL) بر فرآیند مشابهی متکی است. به جای پشتیبانی فیزیکی از هر AMPL با 1 USD، در عوض از فرآیندی به نام “rebase” برای تنظیم خودکار عرضه در گردش ارز دیجیتال در پاسخ به تغییرات عرضه و تقاضا استفاده می کند. اگر قیمت AMPL بیش از 5٪ بالاتر یا کمتر از قیمت مرجع USD باشد، در تلاش برای عقب بردن قیمت به سمت 1 دلار، عرضه در گردش را افزایش یا کاهش می دهد. از آنجایی که این تغییر در همه کیف پول ها متناسب است، دارندگان AMPL همیشه سهم خود را از شبکه کلی AMPL حفظ می کنند.

  گفته می‌شود که دای (DAI) از سایر استیبل کوین‌های رقیب متمایز است، زیرا می‌توان از آن در عین غیرمتمرکز بودن و غیرقابل اعتماد بودن، به‌طور گسترده استفاده کرد. DAI که توسط شرکت بلاک چین MakerDAO ایجاد شده است، یک توکن ERC20 است که ارزش آن با دلار آمریکا مرتبط است و می تواند برای انتقال بین کیف پول های اتریوم استفاده شود.

  استیبل کوین ها چگونه استفاده می شوند؟
  مانند اکثر دارایی های دیجیتال، استیبل کوین ها در درجه اول به عنوان ذخیره ارزش و به عنوان وسیله مبادله استفاده می شوند. آنها به معامله گران فرصت موقتی از نوسانات زمانی که بازار در حال سقوط است، می دهند، و همچنین می توانند در دنیای به سرعت در حال رشد مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای مواردی مانند بازده، وام دهی و تامین نقدینگی مورد استفاده قرار گیرند.

  بیشتر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با خرید استیبل کوین‌ها از پلتفرم‌های صرافی برای اولین بار با آنها مواجه میشوند، اما اغلب می‌توان استیبل‌کوین‌های تازه را با سپرده‌گذاری وثیقه مورد نیاز در شرکت صادرکننده، مانند دلار آمریکا با تتر یا طلای فیزیکی با طلای CACHE، ضرب کرد.

  چرا استیبل کوین ها اینقدر محبوب شده اند؟
  استیبل کوین ها بسیار محبوب هستند: به عنوان مثال، تتر با حجم معاملات 24 ساعته بیش از 70 میلیارد دلار، دومین ارز دیجیتال پرمعامله پس از بیت کوین است.

  چرا مردم استیبل کوین ها را به ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ترجیح میدهند؟
  آنها (نسبتا) پایدار هستند. از آنجایی که ظاهراً توسط ارز فیات پشتیبانی می‌شوند، سرمایه‌گذاران می‌توانند مطمئن باشند که توکن‌های آنها همیشه هر کدام به قیمت یک دلار فروخته می‌شوند. ظاهراً این بدان معنی است که قیمت‌ها کاهش نمی‌یابند: قیمت سکه‌ها بر اساس باور هدایت می‌شوند، بنابراین اگر سرمایه‌گذاران معتقدند که استیبل کوین‌های آنها ارزش دارند و هر کدام با یک دلار پشتیبانی می‌شوند، قیمت باید منعکس‌کننده آن باشد.

  آنها پناهگاه امنی برای سرمایه گذاران نگران هستند. بسیاری از صرافی‌ها – از جمله بایننس، بزرگترین صرافی جهان – به معامله‌گران اجازه نمی‌دهند ارزهای فیات بخرند و فقط به آنها اجازه می‌دهند ارزهای دیجیتال بخرند و بفروشند. این بدان معنی است که اغلب برای سرمایه گذاران دشوار است که به سرعت رمزارزهای خود را در زمانی که شرایط سخت می شود، نقد کنند. برای انجام این کار، ممکن است مجبور شوند در چندین صرافی جابجا شوند، یا حتی چندین روز صبر کنند.

  اینجاست که استیبل کوین ها وارد می شوند. از آنجایی که آنها رمزارز هستند، در اکثر صرافی ها زندگی می کنند. با این حال، از آنجایی که آنها به ارزش یک ارز فیات واحد می پردازند، به عنوان نوعی پناهگاه موقت برای سرمایه گذارانی عمل می کنند که به دنبال تضمین وجوه خود در بازار نزولی هستند. به این ترتیب، استیبل کوین‌ها مانند نسخه‌های مبتنی بر بلاک چین دلار هستند؛ این در صورتی است که ارزش خود را حفظ کنند.

  آینده استیبل کوین ها
  با پشت سر گذاشتن رونق کریپتو در سال 2017، سرمایه گذاران به طور فزاینده ای به دنبال استیبل کوین ها به عنوان راهی امن تر برای آزمایش این فناوری هستند. در نیمه اول سال 2020، عرضه استیبل کوین ها با 94 درصد افزایش به 11 میلیارد دلار در ژوئن رسید. در سپتامبر 2020، دفتر کنترل کننده ارز ایالات متحده (OCC) به بانک های ملی و انجمن های پس انداز فدرال چراغ سبز نشان داد تا ذخایری را برای صادرکنندگان استیبل کوین نگه دارند.

  هر روز ایده یک دلار دیجیتال، یک ارز سایه ای که فیات را بدون به خطر انداختن ارزش آن وارد بلاک چین می کند، وسوسه انگیزتر می شود.